Best Peru budget guide: Peru trip cost below $60 daily

When you read this blog you are probably thinking about traveling to Peru. You should definitely do this because it is a great country to travel to. Surely you wonder how much is the Peru trip cost? Peru is not expensive to travel through. Of course, there are places like Machu Picchu that are a bit more expensive to visit, but there are plenty of affordable places in Peru where you can find a great travel experience. Of course, there are always cheap options to visit popular destinations. We have traveled through Peru for 3.5 weeks, the amounts we mention in this article are based on our Peru itinerary. In this article, you can read how much budget you need and how much you spend on different cost categories. We also share the average daily budget you need for Peru. You can use this article perfectly as a benchmark!

Puno food

Peru budget: how much do you need?

Budget traveler: if you have a tight budget and you pay close attention to what you spend, $25 – $35 per day may be sufficient.

Mid-range traveler: if you want something a bit more luxurious, such as doing a few more expensive activities or staying at nicer accommodations, a budget of $35 – $70 per day will be okay.

The amounts don’t include airline tickets. Flight costs are very diverse. We ourselves always use Skyscanner and really recommend it!

SleepFoodTransportActivitiesMiscellaneous
Dorm:
$4 – $8
Street food:
+$1
City bus/taxi:
$1 – $2
Salkantay trek + Machu Picchu:
+$297
Travel guide:
$24
Budget room:
$10 – $30
Mid-range:
$4 – $8
Regional bus:
$6 – $12
Colca Canyon tour:
$412
Travel insurance 3 weeks:
$120
Mid-range:
$40 – $70
Fancy food:
$14 – $35
Bus Lima – Huacachina:
$7
Ballestas Islands:
$12
Water bottle:
$78
Luxury hotel:
$120+
Local beer:
$1 – $2
Domestic flight:
+$60
Paracas National Reserve:
$5
Sleeping bag:
$30

Below you can read each part in more detail.

How much does it cost to sleep in Peru?

In Peru, you can find everything from cool real backpackers hostels to the most luxurious hotels which can be found in Lima and Cusco. A bed in a dormitory costs an average of $4 to $8 per night at more popular hostels. If you are looking for a double room, you can count on an amount between $10 to $30. You can find great hostels or hotels in this price range. If you want a bit more luxury during your trip but still not too crazy, you should take into account $40 to $70 for a double room. Keep in mind that prices in for example Lima and Cusco are higher in comparison to small villages like Paracas.

If you follow our itinerary through Peru you need to find places to sleep for each destination. To help you, we have written an article in which we give advice for all these destinations. For each destination, we give our 2 preferences and briefly describe the two accommodations.
It is strongly recommended to use our article xxx. It will save you a lot of research :)!

Peru hotel

How much does the food cost in Peru?

The food in Peru is delicious. You can eat at trendy restaurants in authentic local places. This makes it a great travel experience. If you eat locally, which you will definitely do, the food and drinks are delicious and very cheap.

Many hotels and hostels in Peru include breakfast. This is usually basic and includes cereal, fruit, yogurt, and toast. It’s okay to start the day.

For lunch, you spend about $2 at a local tent for a sandwich with fresh juice. You can also eat at a nice restaurant, which costs you an average of $12. If you want to save money on food during your trip to Peru, we recommend that you regularly go to a supermarket. You can buy fresh fruit and snacks that are especially useful during the many hikes that you will do in Peru. All in all, you can eat in Peru very cheap to very fancy with different price cards. This doesn’t mean that if you spend a lot of money you will eat better. You can eat delicious for affordable prices.

Dishes that you really should try when you are in Peru are:

  • Ceviche: Ceviche is perhaps Peru’s most famous dish. Ceviche can be found all over Central and South America, but in Peru, you eat the best Ceviche. This dish consists of fresh raw fish marinated in lime. Recommend to eat this when you are close to the coast, like Paracas.
  • Lomo Saltado: Where ceviche is the most famous dish, lomo saltado is the most delicious dish in our opinion. Lomo saltado consists of pieces of beef, onions, and tomatoes. This is prepared in a wok with soy sauce. This is served with rice or French fries. You can also order it with chicken or alpaca.
  • Cuy al Horno: Cuy al Horno is a guinea pig from the oven. A special dish for the local population and very special to eat yourself. The Peruvians eat this dish at special events, such as a birthday. You regularly see this dish on the menu because tourists want to try it.
  • Rocoto Relleno: This is a spicy pepper filled with meat and vegetables. Often it is served with French fries. A delicious dish if you like spicy food.
Inca cooking class
Arequipa Inca cooking class

How much does transport cost in Peru?

Peru is a large country, so you usually have two choices between different destinations: use the bus or the plane. We recommend a bus trip for all destinations, only the trip from Lima to Cusco and vice versa should be done by plane. The bus takes an unbelievably long time and the plane is just as expensive.

During our trip, we only used the bus company, Cruz del Sur. The buses are extremely good because the seats are really good and you have enough legroom. Also, the air conditioning is great, it’s not too cold like many other buses.

The best advice we can give is to do long distances with the night bus. This will saves you a lot of time and you don’t have to pay for accommodation. For long distances from, for example, Huacachina to Arequipa or from Puno to Cusco is the perfect moments to make use of a night bus. It is important to buy your ticket on time because you don’t want to be at the station without being allowed to join. On average a ticket costs $30.

For shorter distances, you can use the regional bus. These are good and cost you an average of $10. For short distances, you can use a taxi without any problem.

train to Machu Picchu

Excursion and Activity costs in Peru

In Peru, there are countless excursions and activities, the costs of which are also very diverse. It’s impossible to cover all of this in this article. If you follow our Peru itinerary there are several excursions you can do. These are the most popular and fun activities you will find in Peru. For example, paragliding in Lima costs $84, entrance to Ballestas Islands and Paracas National Reserve $18, sandboarding in Huacachina $16, the 5-day Salkantay trek with the final destination on Machu Picchu costs $297 and a 3-day trek through the Colca Canyon $412.

In general, you can do a lot yourself in Peru and you don’t have to spend a lot of money to do crazy things. The multiple-day excursions that you can do are very affordable. For example, the Salkantay trek costs $297. If you calculate this that it includes the entrance to Machu Picchu, the guide, the transport, sleeping, and all the food then this amount is not that much at all.

Salkantay view small
Salkantay trek small

How much do you spend on other costs?

How much you spend on other costs is of course very different per person. Here you can read some points that we always use during our trip and that we definitely recommend.

A travel guide provides you with detailed information about the country, weather, and culture. We always use Lonely Planet.

In our opinion, travel insurance is extremely important. We will not travel without travel insurance. The risk that you run when something happens and you are uninsured is not manageable in amounts. So important: take out travel insurance.

We use World Nomads for all our trips. Fill in the widget below with your details to see how much it costs to insure you during your trip through Peru.

A water bottle is always handy to have with you. We use a Crazycap, this is a water bottle that kills all bacteria in the water using UV. This allows us to drink tap water anywhere in the world through this bottle. So we never have to buy water and can always drink tap water safely without problems with our stomach. It is a one-time amount, but in the longer term you have this out.

Finally, you can also buy a sleeping bag, the advantage of this is that you always sleep in “your own bed”. If you find it annoying to sleep in unknown beds and do you like hygiene, sleeping in a sleeping bag is a good solution.

How much were the Peru trip cost for us?

  • Accommodation $21
  • Transport $14
  • Food $20
  • Activities $13

Total: $68 per day per person (amounts are rounded). This doesn’t include airline tickets and other costs. The airline tickets were $960 for us. Total costs per person: 25 (days) x 68 + $960 = $2660. We have always stayed in good hostels and hotels, have always enjoyed good food, have done great tours such as the 3 day Colca Canyon tour and the Salkantay trek. The activity costs seem to be low, only in this tour, everything is included. So transport, food, sleep, and the activity itself. We have divided such costs evenly. Peru is an excellent country for every type of traveler. It’s easy to travel in Peru with a budget below $68 per day. We did a lot of activities, you can do this cheaper by doing less. We don’t do fewer activities because we want to get the most out of our travels. The easiest thing to cut back on is accommodation costs. If you also apply slow travel, your transport costs are also lower. However, if you do “normal” like us, a Peru budget of $60 to $70 per person should be okay.

Conclusion

We hope you enjoyed our article and we helped you get a clear picture of how much it costs to travel in Peru and how much Peru budget you need.

What is your next destination? If you are looking for a travel guide through Peru, you can use our Peru itinerary. Here you can find an article for each destination where we provide detailed information about various questions that every traveler has.

pinit fg en rect red 28

Must Read